روزهای گذشته شبکه اینترنتی کشور دچار مشکلات بسیار جدی شده بود به گونه ای که در تمام روز سایت ها به کندی و پس از چندین بار سعی باز می شدند و در برخی ساعات هم که اصلا هیچ صفحه ای باز نمیشد.


بر اساس گزارش های دریافت شده، برای چندمین بار فیبرنوری که امارات متحده عربی را به کشورمان متصل می ساخت دچار خرابی شده بود .یکی از دو مسیراصلی فیبر نوری کشور از طریق دریا (خلیج فارس) و ساحل کشور امارات است اما این مسیر که در طول سالهای گذشته یعنی سالهای ۸۵ و ۸۶ نیز دچار اختلال شدید شده بود بار دیگر مشکل زا شد و قطعی ارتباطات اینترنت و مشکلات مخابراتی در تمام کشور را به همراه داشت.

علیرغم تخریب شدید کابل فیبرنوری و گستردگی منطقه آسیب دیده ملوانان فرانسوی شرکت France Telecom بسرعت وارد عمل شدند تا مشکل جدی قطعی اینترنت در خاورمیانه و هند را که در هفته گذشته گزارش شد را برطرف نمایند.
متخصصان این شرکت در کنار سایر ادوات و تجهیزات پیشرفته و بدلیل مشکلات دسترسی به کف دریا در تعیین نقطه دقیق پارگی کابل از یک ربات استفاده کردند. «هکتور» که یک ربات زیردریایی کنترل از راه دور است وظیفه پیدا کردن نقاط پارگی کابل برای انتقال آن به سطح دریای مدیترانه و ترمیم آن را برعهده دارد.بطور کلی این مشکل بر اثر برخورد لنگر کشتی های عبوری از منطقه یا زمین لرزه های ایجاد شده در عمق دریا به وجود می آید که این بار لنگرهای کشتی باعث آن بوده اند.این اتفاق سبب شد تا دسترسی به اینترنت در بخش اعظمی از خاورمیانه ناممکن شود و به گفته متخصصین تعمیرکردن فیبرنوری به علت گسترده بودن پارگی ممکن است تا چند روز به طول بیانجامد.

ربات «هکتور»

خدا را باید شکر کرد که هنوز اینترنت جزء جدانشدنی زندگی مردم کشور ما نشده وگرنه بسیاری از فعالیت های روزمره مان مختل میشد! اما همین قطعی و اختلال هم مشکلات بسیار زیادی برایمان ایجاد کرد.این اختلال تا این حد گسترده نمیشد اگر متولیان اینترنت کشور با اختصاص مناسب بودجه ، نسبت به ایجاد یک مسیر پشتیبان قوی و سریع اقدام می کردند. با به امید آنکه مسئولین امر با سرلوحه قرار دادن وجدان کاری و آینده نگری ، از پیش آمدن دوباره این مشکلات در کشور جلوگیری کنند.