بینایی خاموش. این اصطلاحی است که می توان به یک نا بینا نسبت داد.

شاید از نظر ظاهری یک نابینا را محدود بدانیم اما به نظر بنده اینگونه نیست . یک نابینا از نظر دیدن محدود است اما نباید دیگر حواس او را فراموش کنیم. در اینجا به چند طرح نوآوری برای نا بینایان اشاره می کنیم.

1- کامپیوتر برای نابینایان

این وسیله شانس عادلانه برای اکتشاف جهان بی حد و حصر کامپیوتر را برای نابینایان فراهم می کند.

2 - تلفن همراه لمسی

این تلفن لمسی Kinda آیفون با یک رابط بریل امکان استفاده از موبایل را برای نابینایان فراهم می سازد.

3 - وسیله تشخیص رنگ

این گجت امکان تشخیص روشنایی ، اشباع و نوع رنگ پارچه ها را مشخص میکند. این وسیله اجازه می دهد تا  یک فرد نا بینا به معنای واقعی رنگ ها را تشخیص دهد.

4 - لیبل ساز بریل

بریل ساز لیبل این امکان را فراهم می سازد تا برچسب های به خط بریل برای استفاده نابینایان درست کرد. که به عنوان مثال برای مشخص کردن نوع محصول در فروشگاه ها کارایی دارد. این بریل ساز کارایی های دیگری هم دارد که ما فقط به یک نمونه اشاره کردیم.

5 - کمک کارت نا بینا

این وسیله برای امنیت بیشتر اطلاعات محرمانه کارایی دارد. مثلا شما هنگام استفاده از کارتهای بانکی شماره رمزی وارد می کنید حال دوست دارید برای امنیت بیشتر رمز آن را عوض کنید. این دستگاه به نابینا کمک می کند تا از اعداد و ارقام مختلفی برای این منظور استفاده و به اطلاعات شخصی خود دسترسی پیدا کند.

6 - مترجم بریل

فرض بر این است که نابینا آشنایی به خط بریل ندارد. این وسیله به نابینا کمک می کند تا خط بریل را آسانی بخواند.

7 - کتاب خوان بریل

یک تکنولوژی EAP است که از طریق سیگنال های الکترومغناطیسی و ایجاد الگوهای سطحی شبیه ساز خط بریل است . با این تکنولوژی ضخامت کتاب ها به خط بریل کم شده و حمل آن برای نابینایان آسان می شود.

8 - مموری صوت

مموری صوت برای اسکن و تشخیص کارکتر طراحی شده  توسط این وسیله  نابینایان با اسکن کردن نوشته های خود ( کتاب ، روزنامه ، قرارداد ، نامه ، کارت بازرگانی و ... ) می توانند آن را به صورت گویا گوش دهند.

9 - ساعت زنگدار

این یک ساعت زنگدار سرامیکی است که 12 ساعت را به صورت خط های بریل مشخص کرده . این ساعت از دو حلقه که یکی برای زمان و دیگری برای تنظیم  زنگ طراحی شده است . کارکردن با این ساعت آسان است و می تواند مفید واقع شود.

10 - مکعب روبیک برای نابینایان

این مکعب متشکل از شش پایه که هر کدام داری مواد مختلفی از فلزات ، چوب ، منسوجات ، لاستیک ، پلاستیک و سنگ ساخته شده است. بافت های مختلف تشکیل دهنده آن نابینایان را برای درک آسان و بهتر بازی کمک می کند.