آیفون همچنان خبرساز است. امروز گوگل نرم افزار جدیدی را معرفی کرد که میتواند تحولی مهم در دنیای تلفن های همراه محسوب شود و آن «جستجوی صوتی» است. این نرم افزار که احتمالا از امروز، جمعه از طریق فروشگاه iTune به صورت رایگان در دسترس کاربران آیفون خواهد بود به افراد اجازه خواهد داد که به صورت صوتی به جستجو در گوگل بپردازند.

برای مثال میتوان گوشی را برداشت و پرسید که : "ارتفاع کوه اورست چقدر است؟" و نتیجه را روی گوشی دید. میتوانید بپرسید "نزدیک ترین قهوه فروشی «استارباک» کجاست؟" آیفون از طریق GPS محل شما را میداند. سوال شما هم به سرور های گوگل منتقل میشود و در آنجا تحلیل شده و بر روی سرویس نقشه گوگل فورا آدرس نزدیک ترین قهوه فروشی به شما نشان داده می شود.

به گفته نیویورک تایمز نتایج جستجو طی چند ثانیه نشان داده می شوند. و مهندسین گوگل مدت های زیادی بر روی این موضوع کار کرده اند که این سیستم به راحتی قادر به تشخیص کلمات و عبارات گفته شده باشد. هرچند که این سیستم هنوز بدون خطا نیست و گاهی اوقات نتایج بی ربطی نشان می دهد اما آنقدر خوب هست که به صورت روزمره استفاده شود و خیلی ها را از دست تایپ کردن راحت کند.

فکرش را بکنید در امکان جدید در واقع شما با کامپیوتر گوگل حرف میزنید و آن کامپیوتر حرف شما را می فهمد. «راج رادی» یک محقق در زمینه هوش مصنوعی که مدت ها بر روی پروژه های تشخیص صدا کار کرده است میگوید: برتری گوگل در این است که این امکان را دارد که حجم زیادی از اطلاعات را ذخیره و تحلیل کند. بنابراین کیفیت این سرویس هر چه باشد طی سه تا شش ماه آینده به شدت بهبود خواهد یافت.

این سیستم در حال حاضر فقط بر روی آیفون کار میکند اما گوگل گفته است که در آینده آن را برای گوشی های دیگر هم آماده خواهد کرد.

البته حتما توجه دارید که باید با گوگل به زبان انگلیسی صحبت کنید. اگر هم زمانی برسد که سیستم تشخیص صدای گوگل زبان فارسی را بفهمد باید ابتدا به اینترنت پرسرعت بر روی موبایل خود دسترسی داشته باشید. بنابراین اگر در ایران زندگی می کنید فعلا باید مثل ما حرص بخورید.